![](https://nika.rs/wp-content/uploads/2024/04/kineziterapija-1-1-1024x240.jpg)
Kineziterapija se nadovezuje na fizikalnu terapiju. Kineziterapijske procedure spadaju u sistemska rešenja u procesu rehabilitacije i lečenja.
Svaki pokret tela koji se u punom zdravlju podrazumeva kao deo svakodnevnog života, kada postane neizvodljiv, nepremostiv i ograničen, razlaže se kineziterapijskim procedurama na osnovne segmente, pacijent ih uz pomoć terapeuta uči, tako da se vremenom sklapaju u složenu fizičku aktivnost.
![](https://nika.rs/wp-content/uploads/2024/05/SLIKICA-ZA-TEKST-800x533-1.jpg)
Kao primer složenosti, zamislite samo koliko je hod složena fizička aktivnost. Koliko je mišića aktivno, koliko pokreta telo napravi u jednom koraku. A zamislite sve to kako izgleda nakon preloma npr. skočnog zgloba, po skidanju gipsane imobilizacije.
Kineziterapija – aktivan pokret
Kineziterapija se sprovodi primenom aktivnog, aktivno potpomognutog i pasivnog pokreta.
Aktivan pokret samostalno izvodi sam pacijent po dobijenim instrukcijama od terapeuta u vezi sa trajanjem pokreta i načinu izvođenja pokreta.
Kineziterapija – aktivno potpomognut pokret
Aktivno potpomognuti pokreti se izvode aktivno od strane pacijenta u meri koliko pacijent može, što je nedovoljno, najčešće zbog manjka mišićne snage ili nedovoljne amplitude pokreta (najčešće kontraktura). Da bi se pokret izveo do kraja, u punoj amplitudi, primenjuje se aktivno potpomognut pokret gde terapeut odradi ono što pacijent ne može.
Kineziterapija – pasivan pokret
Pasivan pokret u potpunosti izvodi terapeut zato što pacijent, zbog prirode bolesti ili stanja, ne može da to sam uradi.
![](https://nika.rs/wp-content/uploads/2024/05/nika-pasivan-popkret-1024x683.jpg)
Pasivan pokret
Svakako je od presudnog značaja voljni momemenat pacijenta. Kada pacijent vidi da mu adekvatna kineziterapija – medicinsko vežbanje otklanja bol i svakog dana vraća životne funkcije, problem sa voljnim momentom nestaje!
AUTOR TEKSTA: Žarko Popović. viši fizioterapeut, defektolog – somatoped
- telefon: 011 30 34 733
- Viber, WhatsApp i mobilni: 060 33 40 852
- email: ambulanta@nika.rs
- Radnim danima od 08h do 20h
- Subotom od 08h do 16h