
ISKONSKI RAZGOVOR SA BEBOM
Ivini utisci


Ambulanta NIKA – masaža trudnice
Trudnoća – bolovi u donjem delu leđa, kukovima, kolenima, stopalima
Drugo stanje nosi sa sobom velike somatske promene, počev od poremećaja držanja tela – posture, promene kretanja – biomehanike, promene navika u ishrani, česte promene raspoloženja, mučnine, povraćanja…
Javljaju se i bolovi, najčešće u donjem delu leđa – lumbosakralna regija, noge i ruke otiču, bole i otiču kolena, kukovi, stopala su bolna…
Držanje tela – postura u trudnoći

Ambulanta NIKA – poremećaj posture u trudnoći
Ležeran uspravan stojeći stav čoveka može da se posmatra kao otvoreni kinetički lanac kojeg čine delovi tela, karike: stopala, kolena, karlica, kičmeni stub, ramena, vrat i glava. Svaka od karika koje čine posturu može da bude izmenjena, kako funkcionalno tako i strukturalno. Segmentarne promene vode poremećaju kinetičkog lanca tj. poremećajima posture.
Težišna linija tela je jedan od osnovnih pokazatelja u proceni posture. Telo čoveka u uspravnom ležernom stavu se nalazi u stanju labilne ravnoteže. Razlog za to je težište tela koje se nalazi u maloj karlici i nalazi se iznad površine oslonca tela, a to su stopala. Težišna linija tela se projektuje na površini oslonca.
Težišna linija tela može da bude pomerena napred, nazad, levo i desno u odnosu na fiziološku projekciju koja se nalazi između skočnih zglobova oba stopala.
U trudnoći, težišna linija se pomera napred i pada u nivou prstiju oba stopala, tako da je telo trudnice nagnuto ka napred. Razlog za to je dodatno opterećenje tela (dodatni kilogrami). Samo pomeranje težišne linije napred, izvodi telo iz stanja labilne ravnoteže.

Postura – držanje tela u trudnoći
Gornji deo trupa, ramena i glava se pomeraju ka nazad, čime se dodatno opterećuje lumbalna kičma, jer je zbog pomeranjem težišne linije ka napred i karlica pomerena napred (fleksija karlice).
Time se naglašava fiziološka krivina donjeg dela leđa koja se zove lumbalna lordoza. Praktično, ono što se primeti je da je zadnjica kod trudnica značajno izbačena pozadi.
Da bi stabilnost bila veća u miru i pri hodu, povećava se površina oslonca (razmaknu se stopala), čime se istovremeno spušta težište, a obe natkolenice su u spoljnoj rotaciji, čime se dodatno opterećuju kukovi. Istovremeno, zarad stabilnosti, trup se zabacuje ka nazad.
Trudnoća – bolovi u donjem delu leđa, kukovima i kolenima
Sama trudnoća nosi sa sobom i poremećaj posture, zbog čega donji deo leđa, lumbalna kičma kukovi i kolena trpe najveće opterećenje. To je ujedno i razlog pojave bolova.
Trudnoća – oticanje nogu – pojava venske šare
Povećanjem telesne težine i pomeranjem težišne linije, svodovi stopala se spuštaju (uzdužni unutrašnji i spoljašnji i porečni luk), te se javlja bol u stopalima, pojava venske šare i oticanje nogu. Hod je gegav (patkast) i naporan.
Navedene tegobe su česte u poodmakloj trudnoći.

Oticanje nogu i stopala u poodmakloj trudnoći i venska šara – česta pojava u trudnoći
Trudnoća – zabluda da se bolovi moraju da trpe
Tako treba!!! Ključna je rečenica, koja tegobe i bolove stavlja na pijadestal nedodirivosti, a trudnicu u trpno stanje – samo da sve bude kako treba!
Bez obzira na rizik koji trudnoća nosi, trudnice bi trebalo da su iskrene prema sebi i ispričaju sve o tegobama koje imaju pre svega odabranom ginekologu koji trudnoću vodi, koji bi trebalo da joj ponudi rešenje za prisutne tegobe.

Ambulanta NIKA – bolovi u trudnoći
Trudnoća – lečenje u trudnoći
U trudnoći je lečenje tegoba prilično specifično. Uglavnom se isključuju farmakološki lekovi i preparati te se umesto njih preporučuju biljni preparati i prirodni načini lečenja.
Najprirodniji i efikasni načini lečenja je primena fizikalnih procedura.
Trudnoća – koje fizikalne procedure su štetne za primenu u trudnoći
Aparaturne fizikalne procedure se selektivno koriste. Apsolutna kontraindikacija je primena magnetoterapije, ultrazvka, radijalnih talasa i radara…
Masaža u trudnoći

Ambulanta NIKA – masaža trudnice
Masaža spada u bezaparaturnu fizikalnu proceduru i u trudnoći se sprovodi isključivo od 16. nedelje trudnoće, a to je vreme kada plod oživi. Masaža u trudnoći se sprovodi UZ SAGLASNOST ORDINIRAJUĆEG GINEKOLOGA!
Masažu u trudnoći sprovode posebno edukuvani terapeuti-maseri!
Masaža u trudnoći se primenjuje za otklanjanje bola i oticanje nogu i ruku. Radi se i masaža stomaka trudnice što je jedinstven fantastičan osećaj i za plod i trudnicu, kao i za terapeuta – masera.
Najčešće se primenjuje parcijalna ili opšta limfna drenaža, opšta, terapeutska masaža bolnih regija i masaža stopala.
Trudnoća – položaj iz kojeg se sprovode fizikalne terapijske procedure
Najčešći položaji za sprovođenje terapija u trudnoći su ležeći na leđima, ležeći na strani – boku, ili sedeći u stolici za sprovođenje masaža.

https://www.youtube.com/watch?v=Jdz_nyWIWrg
Trudnoća – kako da porođaj bude lak i bezbolan
KINEZITERAPIJA – MEDICINSKO VEŽBANJE ZA TRUDNICE
- priprema za trudnoću kroz sitemsko jačanje pelvitrohanterične muskulature (ekstenzora lumbalne kičme, trbušnog mišića, bočnih fleksora trupa, pregibača natkolenica..).
- sprovođenje programa vežbi za trudnice sa ciljem da trudnoća i porođaj prođu bez komplikacija i sa lakoćom.
- program kineziterapije za trudnice sprovode EDUKOVANI TERAPEUTI uz saglasnost ordinirajaćeg ginekologa

Ambulanta NIKA – vežbanje u trudnoći
Trudnoća – obloga od lekovite gline
U Ambulanti fizikalne medicine NIKA, na bolno mesto se aplikuje topla lekovita sterilna obloga od gline.
O lekovitoj glini i njenim dejstvima pročitajte više na našoj strani LEKOVITA GLINA.

Masaža glinenom smešom i masaža trudnice iz položaja na boku
Trudnoća – preporuke kako da iznesete trudnoću bez bolova i oticanja ruku i nogu
- jednom mesečno sprovesti opštu masažu tela trudnice.
- kada god da postoji potreba sprovesti limfnu drenažu nogu.
- kada god da postoji potreba sprovesti limfnu drenažu ruku.
- kada god da postoji potreba sprovesti terapeutsku.
- kada god postoji potreba sprovesti masažu stopala.
- korišćenje udobne obuće kao i rastretnih uložaka za obuću.
Trudnoća – bolovi u donjem delu leđa, kukovima i kolenima i oticanje ruku i nogu – zaključak
Trudnoća – DRUGO STANJE, biomehanički zaista to i jeste, a isto tako je i prirodno da je tako. Najvažnije je da se tegobe mogu uspešno otkloniti i ublažiti. Bol i otečene noge ne treba trpeti.
Uspešno izneta trudnoća se kruniše porođajem. Rođenjem bebe, fizički napori tek predstoje.
Autor teksta: Žarko Popović, viši fizioterapeut, defektolog-somatoped
POVEZANI TEKSTOVI: KAKO ZAŠTITITI KIČMU, MASAŽA TRUDNICA, LOŠE DRŽANJE TELA, BOLOVI U TRUDNOĆI I OTICAMJE NOGU, LIMFNA DRENAŽA, LEKOVITA GLINA
- telefon: 011 30 34 733
- Viber, WhatsApp i mobilni: 060 33 40 852
- email: ambulanta@nika.rs
- Radnim danima od 08h do 20h
- Subotom od 08h do 16h