Vratite svoj život nazad! Znamo kako da vam pomognemo!
Zbog odsustva osnovne pravilne zdravstvene nege, veliki broj starih ljudi jako teško živi. Nije to slučaj samo sa Beogradom i Srbijom. Tako je u celom svetu. Starost određuje društvena zajednica. U većini država, starost započinje prestankom radnog života a to je period oko 65 godine. U nekim društvima starost započinje rađanjem unuka. Starost se definiše i kao psiho-fizička istrošenost, tako da nije redak slučaj da se kod mlađih od 50 i 65 godina, prepoznaju simptomi starosti.
U zemljama u tranziciji, gubitak posla predstavlja katalizator koji ljude srednjih godina pretvara u starije i stare. Kvalitet života se u ovim slučajevima menja gubitkom ekonomske stabilnosti. Postoji strah od neizvesnosti koji kao takav implicira nastanak brojnih psiho-somatskih tegoba. Sve što je bilo pretpostavka za pretvaranje u zdravstvenu patologiju, dobija svoju pravu formu.
U starosti, kvalitet života se menja najčešće zbog prisustva bolesti ili posledica izmenjenog zdravstvenog stanja zbog dužine trajanja. Da li će se bolest javiti ili neće, najviše zavisi od genetske predispozicije, i načina života. Na genetiku ne možemo još uvek da utičemo, a na način život itekako. U međuvremenu životna postavka i htenja su ostali isti kao i bez prisustva bolesti.
Patronažna služba Ambulante fizikalne medicine NIKA, namenjena je pacijentima koji, zbog prirode bolesti, stanja, povrede ili prisutnog bola, nisu u mogućnosti da dođu do nas kako bi im pomogli.
Ambulanta NIKA – pomagala za kretanje
Patronažna služba Ambulante NIKA – Šta najčešće lečimo u patronažnim uslovima
Najčešće je reč o pacijentima sa oštećenjem centralnog nervnog sistema (CVI – šlog), kao i akutna i hronična bolna stanja.
- hemiplegija – potpuna oduzetost jedne strane tela
- hemipareza – delimična oduzetost jedne strane tela
- paraplegija – oduzetost donjih ekstremiteta
- kvadriplegija – potpuna oduzetost gornjih i donjih ekstremiteta
- multipla skleroza
- cerebralna paraliza
- lumboišialgija
- diskus hernija
Ambulanta NIKA – iz patronaže
- brahialgija – bol u vratu sa trnjenjem i širenjem duž ruku
- prelomi kostiju – rana faza oporavka sa gipsanom imobilizacijom
- prelomi kostiju – po skidanju gipsane imobilizacije
- distorzije
- kontuzije
- uganuća
Ambulanta NIKA – iz patronaže
Fizikalna terapija u kućnim uslovima
Osnovni zadatak fizikalnih procedura je OTKLANJANJE BOLA i brži oporavak naših pacijenata.
Ambulanta NIKA – lečenje u kućnim uslovima – patronaža
Posedujemo najsavremenije mobilne aparate za sprovođenje svih fizikalnih procedura koje su neophodne u lečenju naših pacijenata.
Svako stanje/patologiju koju tretiramo ambulantno, primenom fizikalnih procedura, po istoj metodologiji tretiramo i u kućnim uslovima.
Kineziterapija – medicinsko vežbanje u kućnim uslovima
Da bi kineziterapija u domu pacijenta dala maksimalni rezultat, obezbedili smo mobilne profesionalne stolove, strunjače, lopte, tegove, pomagala za hodanje….
Osnovni kineziterapijski zadaci su:
- mišićna slabost – vežbe jačanja
- saniranje kontraktura – ograničena pokretljivost u zglobovima (ukočeni zglobovi)
- poremećaji ravnoteže, posture i biomehanike
- osposobljavanje pacijenta aktivnostima svakodnevnog života
- vraćanje osnovnih životnih aktivnosti koje su u skladu sa životnim dobom
Ambulanta NIKA – lečenje u kućnim uslovima – patronaža
Upornim timskim radom, primenom fizikalnih i kineziterapijskih procedura, poverenjem i saradnjom sa pacijentom i porodicom pacijenta, vreme oporavka se skraćuje, istovremeno se i kvalitet života menja nabolje.
Fizikalna i kineziterapija u funkciji poboljšanja kvaliteta života starih i bolesnih
Prva faza terapije je primena anelgetske fizikalne terapije sa ciljem otklanjanja bola. Fizikalna terapija se primenjuje sve dok osnovna tegoba potpuno ne nestane. Nakon toga se pristupa sa primenom kineziteraoijskih procedura koje su deo sistemskog rešenja. Kineziterapija su medicinske vežbe koje pospešuju amplitudu pokreta delova tela i tela kao celine, jačaju mišićnu masu, pospešuju reakcije ravnoteže, koordinaciju.
Iskustvo iz prakse govori da u svim navedenim slučajevima, svako od navedenih pacijenta je poboljšanjem svog zdravstvenog stanja i primenom adekvatne terapije i nege dobio na kvalitetu života. Najvažnije je da je životna postavka proistekla iz bolesti ili stanja promenjena i koliko god teško i hronično zdravstveno stanje bilo, trebalo bi se setiti da život ima različite kvalitete i da se treba boriti do kraja za što dostojanstveniji život.
Starim i bolesnim ljudima je potrebna pre svega pomoć i podrška, ista ona koju su oni davali nama kada nam je bila potrebna u našem ciklusu odrastanja. Nešto što je do skora bio sastavni deo svakodnevnog života, lagano postaje neostvarivo.
Život bez bola i tegobe predstavlja u osnovi problem koji se rešava adekvatnom terapijom. Obezboliti i umanjiti tegobu u osnovi je svake terapije. Cilj je isti i kod bolesti i stanja čak i kod stanja sa latentnim ishodom.
Bez pomoći, socijalnizacija i društveni život starih i bolesnih nepostoji ili se svodi na puko preživljavanje iz dana u dan, a ne mora da je tako.
Kada se bolest i desi, trebalo bi zauzeti pozitivan stav koji podrazumeva realnu sliku sebe i svoga zdravstvenog stanja i činjenje da se ono poboljša.
Dovoljno je da ste tu, prisutni, da vam je stalo.
Komplikacije nepravilne i nedovoljne osnovne zdravstvene nege starih i bolesnih
Odsustvo zdravstvenog nadzora i pomoći stručnjaka najčešće se direktno odraze na zdravstveni status.
- neadekvatna medikamentozna terapija koja godinama nije menjana
- komplikacije nastale zbog ne lečenja osnovne zdravstvene tegobe
- pad imuniteta i česte prehlade i upale
- nastanak kontraktura
- opšta mišićna slabost
- pojava dekubitarnih rana
- neuhranjenost-pothranjenost
Šta bi mogli da učinimo
Stambeni prostor u kome žive stari i bolesti bi trebalo da se prepravi u skladu sa njihovim potrebama. Potrebno je izvršiti adaptaciju koja se uglavnom sastoji u uklanjanju arhitektonskih barijera, kao i adaptaciju kupatila. Na postojeću WC šolju dovoljno je postaviti povišicu, iz kupatila bi trebalo izbaciti kadu i umesto nje postaviti plitku tuš kabinu…
- pomoć pri obavljanju lične higijene
- pomoć pri oblačenju
- pomoć pri hranjenju
- kupiti lekove i kućne potrepštine
- pripremiti obrok
- očistiti prostor u kom žive
- pomoć da se napravi prvi korak posle dugog leženja
- prevesti do zdravstvene ustanove
- odlazak u prodavnicu na pijacu
- izbaciti smeće
- otići do apoteke
Vodite računa o svom zdravlju i zdravlju Vaših najmilijih.
Autor teksta: Žarko Popović, viši fizioterapeut, defektolog-somatoped
POVEZANI TEKSTOVI: NAŠA ISKUSTVA IZ PATRONAŽE, SIMPTOMI STAROSTI, LEČENJE STARIH I BOLESNIH
- telefon: 011 30 34 733
- Viber, WhatsApp i mobilni: 060 33 40 852
- email: ambulanta@nika.rs
- Radnim danima od 08h do 20h
- Subotom od 08h do 16h
Ostavite odgovor