Kad i kako pravilno početi sa fizičkom aktivnošću? Detaljno uputsvo za sve uzraste!
COVID 19 – INAKTIVNOST – nova stvarnost
Sve starosne dobi, počev od dece predškolskog i školskog uzrasta, srednjoškolaca, adoslescenata, ljudi srednjih godina i starih, kao i posebna kategorija koju čine sportisti i osobe koje redovno treniraju suočavaju se posledicama pos COVID-19 infekcije.
Svi se nalazimo u novoj realnosti, sa što manje kontakata, bez ili uz malo osnovnih postulata zdravog života a koje smo naveli.
Fizičke aktivnosti svakodnevnog života su svedene na minimum potreban za održavanje bazičnih životnih funkcija.
Nova stvarnost traje već skoro dve godine, a poražavajuće je što se ne zna dokle će da traje.
Ako se na sve navedeno doda i infekcija COVID-19 virusom, gde kao posledicu imamo dodatno još slabiji imunitet, dodatnu mišićnu slabost i bolove itekako je potrebno da se naprave prvi koraci vraćanja života u normalu. Sagledajmo prvo posledicu infekcije – inaktivnost.
COVID 19 – Posledice inaktivnosti
Posledice inaktivnosti kod post kovid infekcije imaju zajedničke imenitelje u smislu ispoljavanja slične ili iste patologije, ali imaju i svoje različitosti u odnosu na uzrast.
Inaktivnost predškolske i školske dece kao posledica post COVID 19 infekcije
- NASTANAK TELESNIH DEFORMITETA: skolioze, kifoze, lordotično držanje tela, deformiteti grudnog koša, deformiteti stopala, deformiteti kolena
- PRISUSTVO BOLA: bol pri disanju u grudnom košu, između rebara, prisutan bol mekih tkiva, skraćena muskulatura – prisutan bol na istezanje, skraćena muskulatura – odsustvo fizioloških pokreta, brzo zamaranje
- STRES
Inaktivnost adolescenata i osoba srednje životne dobi kao posledica post COVID 19 infekcije
- PRISUSTVO BOLA: bol u vratnoj kičmi i lopatičnoj regiji, bol u lumbalnoj kičmi, brahijalgija – bol i trnjenje duž ruku, lumboišialgija – bol i trnjenje duž nogu, bol pri disanju u grudnom košu, između rebara – interkostalna neuralgija, prisutan bol mekih tkiva, bol tetiva – tendinitisis, glavobolje uz mučninu i povraćanje, skraćena muskulatura – odsustvo fizioloških pokreta, brzo zamaranje
- STRES: poremećaj sna, anksioznost, nastanak fibromialgije
- PRISUSTVO BOLA: bolovi najčešće mekih tkiva, prelomi kosti, bol u grudnom košu, između rebara, bol i povrede tetiva – tendinitisis, brzo zamaranje
- STRES: zbog loših takmičarskih rezultata, zbog čestih povreda, zbog pauziranja zbog povreda, zbog dužine oporavka, poremećaj sna, nastanak fibromialgije
Inaktivnost starih kao posledica post COVID 19 infekcije
- PRISUSTVO BOLA: bolovi u zglobovima – kukovi, ramena, kolena, prsti, ručni zglobovi…, hronične upale zglobova – artritis, degenerativne promene, spondiloze vratne i lumbo-sakralne kičme, periartritis ramena, hipotrofija i atrofija mišića…, pojava Herpes Zoster-a i postherpetičnih neuralgija, bol u vratnoj kičmi i lopatičnoj regiji, bol u lumbalnoj kičmi, brahijalgija – bol i trnjenje duž ruku, lumboišialgija – bol i trnjenje duž nogu, bol pri disanju u grudnom košu, između rebara – interkostalna neuralgija, prisutan bol mekih tkiva, opšta mišićna slabost – nemogućnost ili limitirano kretanje po stanu, nemogućnost samostalnog sprovođenja lične higijene i hranjenja
- STRES – poremećaj sna
COVID 19 – Fizička aktivnost posle preležane korone
Kao i kod bilo koje patologije, da bi se bavili fizičkom aktivnošću, potrebno je da je osoba ZDRAVA i BEZ PRISUSTVA BOLA!
Isto važi i za sve osobe bilo koje životne dobi koje su preležale COVID–19 infekciju!
COVID 19 – Fizikalna i kineziterapija kod post COVID 19 pacijenata
Obično se kaže da se sa fizičkom aktivnošću kreće “oprezno i lagano” i savetuje se da se krene sa fizičkom aktivnošću “za jedno dve – tri nedelje”.
COVID 19 – često povređivanje sportista
Navedeni savet nije pogrešan, pa čak i da hoćete drugačije, telo vam ne dozvoljava.
Suštinski zvuči kao savet detetu kako se prelazi rizična ulica, a dete ne možete u slučaju potrebe da potrči!
Fizikalna terapija je sjajan izbor i odlično rešenje! Njoj predhodi pregled celog tela kako bi se utvrdilo početno stanje tela, uradio mišični test, detektovalo prisustvo bola, utvrdila pokretljivost telesnih segmenata, detektovalo prisustvo deformiteta, proverilo držanje tela…
U prvoj fazi lečenja post COVID 19 infekcije u naredne dve nedelje najčešće, sprovode se analgetične, relaksirajuće, nekada i revitalizirajuće fizikalne terapije koje svakako da osim primene različitih oblika, struje, zračenja, lasera, magneta, kvantnih lasera, svakako sadrže i obaveznu primenu terapeutskih masaža kao i obloge od sterilisane gline.
Fizikalnom terapijom telo se postepeno priprema za sistemsko rešavanje posledica COVID 19 infekcije a to je kineziterapija – medicinsko vežbanje.
Nakon sprovedene fizikalne terapije, telo je bez bola dok je mišićni tonus fiziološki i spremno za medicinsko vežbanje.
Kineziterapijski programi se izrađuju na osnovu rezultata dobijenih na pregledu, individualni su i sprovode se pod nadzorom terapeuta.
Fizikalnim i kineziterapijskim procedurama vraćaju se sve životne funkcije i nastavlja se život u skladu sa potrebama, uzrastom i bez ograničenja.
Vratite svoj život nazad!
Autor teksta: Žarko Popović, viši fizioterapeut, defektolog-somatoped
POVEZANI TEKSTOVI: Korona virus i masaža, Sistematski pregled, Pravilno vežbanje, Kako fizioterapeut leči telesne deformitete, Fizikalna terapija, Kineziterapija, Lekovita glina, Simptomi zdravlja, Lečenje starih i bolesnih
- telefon: 011 30 34 733
- Viber, WhatsApp i mobilni: 060 33 40 852
- email: ambulanta@nika.rs
- Radnim danima od 08h do 20h
- Subotom od 08h do 16h